Sıkıştırılmış İnsan Psikolojisi

Standard

    Ruhen sıkıştırılmış insanlar farklı eylemler içerisinde bulunabilirler. Karakterlerine göre bu eylemlerin şiddetleri de değişecektir. Kimisi karşı atağa geçeceği gibi kimisi kabuğuna çekilmeyi planlayacaktır.
    Eylemler çok sancılı sonuçlar doğuracaktır elbette. Saldırgan tavır , tahrip yeteneğiyle , geri çekilmiş tavır eylemin gizemiyle korku salabilir. Bunlar  tabiki etki altında bırakan tarafın , karşı cenahı ne kadar önemsediği konusuyla yakından ilgilidir.
    Etkinin şiddet derecesine göre ortaya çıkan fikir çatışmaları , iki kutup arasındaki ilişkiyi dara düşüren başlıca nedendir. Bir taraf istediğini almak için baskı uygularken doğanın kanunu gereği etkiye tepki kaçınılmaz olacaktır tabiki.
    En basit örneğiyle kapağı özensiz kapatılmış bir düdüklü tencere ölümcül sonuçlar doğurabilir. Bu düşünceden yola çıkarak ortaya dökülecek tepkinin boyutunu biraz anlamış olmalıyız. Bir pistonda sıkıştırılabilir bir yay da. Aralarındaki fark birinin kontrollü diğerinin ona göre kontrolsüz olması.  Yönetici karakteriniz ön planda ve yetenekleriniz kuvvetli ise baskınızı kontrollü bir şekilde yönetebilirsiniz. Aksi halde olumsuz sonuçlardan kaçınılması muhtemel olmayacaktır.
    Hisler , düşünceler , eylemler , renkler asla birbirlerine benzemezler. Doğaçlama gelişir olaylar.
    Kontrolsüz iseniz adrenalin dolu bir hayatınız var/olacak demektir.
    Kontrollü iseniz istediğinizi yapma/yaptırma yolunda %50 başarınız zaten var demektir. Bilmeniz gereken en önemli şey kırılma noktasının neresi olduğunu bilmektir.
    Umursamaz iseniz zaten o nokta size hitap etmez. Bu zamana kadarda bu yönünüz yüzünden bir çok yara aldınız zaten.
    Ve en önemlisi seviyor iseniz , bilmeniz gereken en önemli şey : O noktaya asla dokunmamanız gerektiğidir. Çünkü ; artçı depremler insanları huzursuz eder. Endişe barındırır...
    Gevşek nice mutlu günlere...


                                                                                     Sefa Avcı

0 yorum: